10 היתרונות הבריאותיים של סאונה אינפרא אדום

1.שחרור מתחים

מחקרים שנעשו מוכיחים כי למתחי החיים יש השפעה ישירה על בריאותנו. למעשה, רוב המחלות נגרמות כתוצאה ממתחים.

הסאונה משחררת מתחים בכמה דרכים:

זהו מקום חם ושקט, ללא הסחות דעת: פשוט נכנסים לתוך הסאונה וסוגרים את הדלת מפני העולם שבחוץ.

בנוסף חום הסאונה מרגיע את הגוף, משפר את הסירקולציה של הדם, ומשחרר אנדורפינים. אנדורפינים הם חלק מקבוצה של חומרים כימיים המצויים באופן טבעי במוח, ומסייעים לשיכוך כאב ולשיפור מצב הרוח.

2.הרפיית שרירים והרגעת כאבי שרירים

כאמור, בחום גבוה, הגוף משחרר אנדורפינים. לשחרור האנדורפינים יש השפעה מרגיעה ויכולת לדכא כאבי פרקים וכאבי שרירים לאחר אימון גופני. חום הסאונה מפחית לחץ על השרירים ומחסל רעלנים שנמצאים בגוף כמו למשל חומצה לקטית.

טמפרטורת הגוף עולה כתוצאה מחום הסאונה, דבר הגורם לכלי הדם להתרחב ולשפר את הסירקולציה של מחזור הדם. כמו כן שיפור הסירקולציה מאיץ את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף, מה שגורם לריפוי מהיר יותר של פצעים וחתכים.

3.ריקון רעלים

בצורת החיים שאנו חיים כיום, רובנו לא מזיעים על בסיס יומיומי. להזעה יש יתרונות בריאותיים משמעותיים ורבים. שימוש בסאונה מספק לגוף את היתרונות שבהזעה:

כאמור, בחום הסאונה טמפרטורת הגוף עולה, וזה גורם לזרימת דם מוגברת. במצב כזה מערכת העצבים שולחת אותו למיליוני בלוטות הזיעה שבגוף וכתוצאה מכך הן מפיקות זיעה. הפקת זיעה בד"כ מיועדת למטרת קירור הגוף, והיא מורכבת מ-99% מים.

יחד עם זאת, זיעה עמוקה, כמו שמופקת כאשר אדם נמצא בסאונה, מסלקת מהגוף עופרת, נחושת, אבץ, ניקל, כספית וכימיקלים – כל הרעלים שאוטומטית נספגים בגוף מהסביבה שאנו חיים בה.

כמעט כל רופא בעולם יוכל להמליץ ולהעיד זאת, וזו גם הסיבה שסאונות הן מאוד פופולאריות בעולם, סאונות הן אחת הדרכים הטובות בעולם לטהר את הגוף.

4.ניקוי עור

אחת הדרכים הותיקות והטובות ביותר לניקוי וטיפול בעור זו סאונה. כאשר זיעה עמוקה מתרחשת, העור מנוקה ותאים מתים של עור מוחלפים בתאים חדשים ורעננים, מה שגורם לעור להיראות מצוין.

הזיעה שוטפת את צינורות הזיעה ואת השכבות של העור מפני בקטריות ולכלוכים למיניהם.

ניקוי הנקבוביות משפר את הסירקולציה בנימי הדם, ומעניק לעור רכות, יופי וזוהר. ד"ר בן דאגלס, פרופסור מהמרכז הרפואי של אוניברסיטת מיסיסיפי אומר ש"הזעה הינה דרך לאמן את העור, בדיוק כמו שאימון בחדר כושר מאמן את השריר. כאשר אדם מזיע, זרימת הנוזלים אל הגוף שוטפת את תאי העור בנוזל עשיר בחומרים מזינים, אשר ממלאים את הרווחים בין התאים".

בנוסף, שטיפת העור בזיעה על בסיס יומיומי, מונעת את ירידת החלבון (הקולגן) שגורם לקמטים ולצניחת העור.

סאונה אינה תרופה לפצעי בגרות, אך לעתים קרובות מצליחה לעזור ולשפר את המצב, הודות לניקוי העור שהיא מעניקה.

5.שינה טובה יותר

מחקרים הראו כי שינה עמוקה יותר יכולה להיגרם כתוצאה משימוש בסאונה. בנוסף לשחרור האנדורפינים, כאשר טמפרטורת הגוף עולה בשעות הערב המאוחרות, היא תצנח בזמן השינה ותסייע לשינה טובה יותר. משתמשי סאונה בכל רחבי העולם דיווחו על שינה טובה בהרבה לאחר שימוש בסאונה.

6.בילוי חברתי

כאשר מגיעים לתחום הבילוי החברתי זה דבר שאינו מובן מאליו. הסאונה יכולה לשמש כמקום אישי ופרטי לרגיעה ויכולה גם לשמש כמקום עם אווירה מרגיעה לחברים ולמשפחה. הסאונה היא מקום אידיאלי לשיחה פתוחה, רגועה ואינטימית.

7.שיפור בפעילות הלב

כמו שהוסבר בסעיפים הקודמים, בחום הסאונה חום הגוף עולה ובתגובה לחום הנימים הקרובים לעור מתרחבים. דבר זה גורם לכך שהתפוקה הקרדיאלית עולה. מחקרים רפואיים מדברים על כך שסאונה גורמת לעלייה בריאותית בלחץ הדם מקצב של 60\70 לדקה לקצב של 110\120 לדקה ואף לאחר שימוש קבוע בסאונה לקצב של 140\150 לדקה ולצנוח מתחת לנורמאלי אחרי שלב ההתקררות של הגוף.

בשימוש קבוע בסאונה אנחנו לא רק מאמנים את שרירי הלב ומשפרים את תפוקת הלב, אלא שאנחנו משפרים את כל מערכות הגוף.

8.שריפת קלוריות

תהליך ההזעה עצמו מוציא המון אנרגיה מהגוף. האנרגיה מופקת מה"דו-שיח" בין השומן לפחמימות בתהליך ששורף קלוריות. בהמשך למחקר רפואי שבוצע ע"י צבא ארצות הברית, אדם בכושר גופני ממוצע יכול בקלות להוציא כ-500 גרם זיעה בישיבה אחת בודדת בסאונה, מה שמוביל לשריפת כמעט 300 קלוריות בתהליך.

הגוף צורך קלוריות ע"י האצת פעילות הלב. כשפעילות הלב מואצת זה דורש יותר חמצן וע"י כך הגוף ממיר יותר קלוריות לאנרגיה.

9.מניעת מחלות

מחקר שבוצע בגרמניה מעיד כי סאונה מפחיתה באופן משמעותי את הסיכוי להצטנן או לחלות בשפעת. בנוסף סאונות יכולות להקל על סינוסים סתומים הנגרמים כתוצאה מצינון או אלרגיה.

 כאשר הגוף נחשף לחום הסאונה הוא מפיק כדוריות דם לבנות במהירות גבוהה יותר אשר נלחמות בחיידקים ומונעות מחלות.

10.תחושה טובה

סאונה לא רק נותנת תחושה טובה, היא באמת טובה. אם זה בגלל השינויים הפיזיולוגיים שקורים בחום של הסאונה, או אם זה בגלל הזמן שמבלים ברוגע ובשלווה בסאונה.

כל מי שמשתמש בסאונה יסכים לכך – סאונה היא נפלאה. כאשר אנו חווים את החוויות המלחיצות של החיים באופן יומיומי, הסאונה מהווה מקום מפלט – מקום שבו אנו יכולים להתנתק מכל העולם שבחוץ, ופשוט להירגע. לסיכום – סאונה באמת ובתמים גורמת לך לישון טוב יותר, להראות טוב יותר, ולהרגיש טוב יותר!